
Ukraina exporterar enorma mängder spannmål, som lär gå bort, Ungern likaså, som nu förbjuder export, och vi ska räkna med att alla länder kommer att förbjuda livsmedelsexport på sikt. Videon handlar också om att ryssarna stoppar exporten av gödning.
Sist åt vi barkbröd, bröd bakat på främst björkbark, och när ww1 bröt ut svalt svensken, och många svalt ihjäl, och det lärde vi oss av varför vi hade stora beredskapslager när ww2 bröt ut, och nu är vi åter där att vi har inga.
Åka till Lantmännen etc och köpa mjöl i fem-tiokilossäckar ger dig inte bara bröd utan också hårdvaluta.
Byteshandel uppstår alltid i kris; du får ett halvt kilo mjöl av mig om jag får… När bail outen var på södra Cypern, genrepet, för några år sen så uppstod byteshanden i princip på ett dygn.
Har du bröd lär du inte svälta ihjäl, och den beredskapen samman med äkta honung leder till överlevnad.
Lejonparen lär förmodligen springa omkring panikslagna på gatorna och är borta efter tre veckor om de inte får tag på mat.
Vi ska komma ihåg en viktig sak: såväl fascister som nazister vill ha krig, och de får alltid som de vill, eftersom folk går på propaganda. Tror vi att vi har en nazistat lär det bli chicken race; bara starka har rätt att leva.
Fler recept hittar du här
och tar du ner recept från nätet så skriv ut dem och samla i en pärm eller köp en bok. Ta ner recept som handlar om att baka bröd i en stekpanna.
Vete bör förvaras i en lufttät behållare på en sval, torr, mörk plats. Ju kallare temperaturen är, desto längre kommer vetet att behålla sin ursprungliga kvalitet. Helst bör vete lagras mellan 4-16°C, vilket är ungefär temperaturen i en bra jordkällare.
Du kan slå in säckarna i gladpacksplast först, sen sopsäcksplast och förvara dem på hemlig plats i en kall källare, i ett garage, eller avvara plats i din kyl, etc. och glöm inte att köpa in torrjäst.
Lämna ett svar