
Gå klädd i svart har varit mode länge… ingår i hybridkriget?
Jag är hundra på att om jag filmar ett öga som ser ett rött tyg respektive ett svart så förändras hela iris, och därmed min hjärna, min världsbild, mitt humör, min energi, allt. Men vår reaktion är oftast; bluff! Kan inte vara så! Vi är så säkra på att vi är de enda som kan något, alla andra är underutvecklade, vilket är det brittiska imperiets första budord.
Man får grunna på vad de säger, och utreda, ofta länge
Om jag säger att citron, salt och kryddnejlika och varmt vatten botar en svår diarré på 20 minuter så blir jag inte trodd i väst, men så är det, och vi är flera i gruppen som vet det stensäkert, för vi har upplevt det.
”Do not underestimate negative relationships. You have a deep bond with those you hate, fear, or envy. Time to dissolve that.” -Sadhguru
https://youtu.be/PCdzNhrXjUY
En kompis till mig fick ”stjitsjuka” för en dag (den 24/9) sedan. Jag visade honom ditt recept Lena och han är MER än nöjd! Han ringde mig senare under kvällen och formligen skrek rätt ut: Vad i hela Helsike! Jag är återställd!!!
Ps. När han var hemma hos oss i byn och påtalade om sina akuta magbesvär, så mixade jag blixtsnabbt ihop Citron, Kryddnejlika samt Himalayasalt i ett glas varmt vatten. Han svepte det och… 🙂 Ds.
Det är också så det kommer sprida sig, alla bra grejer från Indien, blir ett kulturskifte som tar kanske 30 år, men det kommer.